Właściwości hydrolatu

Dobrze nawilżona, pięknie pachnąca skóra to zasługa hydrolatu.

Czym jest hydrolat?

hydrolatJest to produkt uboczny, powstający podczas produkcji olejków eterycznych z części roślin lub ich całej postaci w procesie destylacji z parą wodną. Jeszcze do niedawna, płyn ten był wylewany jako bezużyteczny produkt, obecnie znajduje coraz szersze zastosowanie.

Pozyskane olejki eteryczne z roślin dodawane są do perfum i wód perfumowanych, natomiast pozostały płyn z drobinkami roślin i śladowymi ilościami olejków eterycznych jest filtrowany, przelewany do pojemników i stanowi rodzaj tonika nawilżającego skórę lub pełnowartościową bazę wykorzystywaną w kosmetologii.

Zastosowanie hydrolatu

Na bazie hydrolatów można wyprodukować wiele kosmetyków, głównie kremów do twarzy i ciała, balsamów, płynów do kąpieli, szamponów – jak również mogą być składnikiem różnego rodzaju maseczek do twarzy czy włosów.

Hydrolaty to nie tylko nawilżenie i piękny zapach – kosmetyki produkowane na ich bazie mają właściwości antyseptyczne, regenerujące naskórek, łagodzą podrażnienia, regulują działanie gruczołów łojowych, a także mają dobroczynny wpływ na skórę w pomocniczym leczeniu trądzika.

Podczas regularnego używania hydrolatu od 4szpaki, skóra ulega znacznej poprawie – znikają drobne, pęknięte naczynka, skóra nabiera blasku i aksamitnej delikatności, jest dobrze nawilżona i odżywiona.

Hydrolat mogą stosować również osoby o cerze alergicznej, lecz w takiej sytuacji należy go bardziej rozcieńczyć.

Nakładanie hydrolatu na skórę jest bardzo proste – należy dwa razy dziennie spryskać twarz, szyję i dekolt mgiełką hydrolatu i poczekać aż się wchłonie. Jeżeli ocenimy, że jest go nieco za dużo należy nadmiar delikatnie zetrzeć płatkami kosmetycznymi.